Młodzieżowe skate i wygodne dresy

Zarówno spodnie skate, jak dresowe (ale niekoniecznie takie do ćwiczeń) należą przede wszystkim do mody młodzieżowej. Dorosłym mężczyznom po prostu nie pasują spodnie z obniżonym krokiem, zwłaszcza jeśli chcą uchodzić za poważnych i dorosłych. Z pewnością takie modele nie mogą być uznane za spodnie wizytowe. Aczkolwiek wśród nastolatków tego typu spodnie są bardzo modne i popularne.

Spodnie skate

Ten fason spodni związany jest głównie z pewną popkulturą i z niej przeniknął do masowego odbiorcy. Spodnie skate są bardzo szeroki, przez co wielokrotnie są mylone  z bojówkami. Występują między nimi dość charakterystyczne różnice: bojówki mają sporo kieszeni, przede wszystkim dwie duże po bokach, spodnie skate’owe ich nie mają. Do tego bojówki mogą być szerokie na całej długości spodnie, natomiast skate’y są szerokie tylko u góry, dolna część może być wąska lub mieć normalny, klasyczny fason. Główną i najbardziej rzucającą się cechą spodni  w typie skate jest ich obniżony stan i szeroki krój pomiędzy nogami. Ich zwolennicy uważają, że dzięki temu są one maksymalnie wygodne, zapewniają pełną swobodę ruchów, nie uciskają, co jest szczególnie ważne właśnie w młodym wieku.

Spodnie skate występują w różnych ciekawych kolorach. Tak jak dżinsy mają zazwyczaj kolor granatowy, tak skate’y mogą być w przeróżnych odcieniach: zielone, czerwone, brązowe, niebieskie, nawet fioletowe. Do tego popularne są spodnie w kratę lub paski.

Spodnie dresy

Spodnie dresowe pierwotnie pochodzą oczywiście z mody sportowej i ze sportem powinny być kojarzone. Fason takich spodni przeniknął jednak do mody codziennej i dzisiaj wielu nastolatków chodzi w takich spodniach na co dzień. Tego typu dresy są nieco inne od typowych dresów do ćwiczeń. Ich krój można uznać za ciut bardziej elegancki czy wyjściowy. Fasonem przypominają spodnie skate: również są szerokie w górnej części (ale nie mają obniżonego stanu – powinny trzymać się na pasie, nie na biodrach), ale w dolnej powinny być dopasowane.

Dresowe spodnie, także kojarzone z popkulturą skate, mogą występować w różnych odcieniach i tonacjach kolorystycznych. Czasami nie są jednokolorowe, ale ozdobione jednym paskiem puszczonym w poprzek nogawki. Swego czasu, w latach 90-tych, furorę robiły słynne spodnie dresowe marki Adidas z paskami na bokach. Wszystkie dzieci oraz nastolatki, niezależnie od płci, miały takie spodnie, i to wcale nie tylko na lecie wychowania fizycznego. Markowe dresy to spory wydatek, mogą kosztować średnio od około 180 do nawet 300 złotych. Istnieje kilka markowych i znanych firm, z charakterystycznymi logami, które stają się często integralną częścią takich spodni – logo może być umieszczone, na przykład, na przedniej części spodni, na poziomie uda.